Sfantul Apostol ANDREI-Ocrotitorul Romaniei

Viața parohiei Decembrie 1, 2012

Enoriasii parohiei noastre au venit in numar mare la Sfanta Biserica pentru a-si sarbatori Ocrotitorul tarii si al neamului romanesc,dar si pentru a fi alaturi de parintele lor paroh cu ocazia zilei de nume!Astfel,de la primele ore ale diminetii,cu mic cu mare,ne-am adunat in Sfantul Locas pentru a sarbatori cum se cuvine pe cel ce a adus crestinismul in tara noastra si pe langa slujbele obisnuite,Utrenie,Acatist si Sfanta Liturghie,in fata icoanei Sfantului am adus o slujba de multumire pentru grija si darurile ce le revarsa asupra noastra!Tot in acest cadru,ne-am adus aminte si de cei ce au plecat dintre noi,enoriasi,parinti,ostasi si eroi ai neamului romanesc ce au facut posibila libertatea noastra din ziua de astazi,fapt ce ar trebui mai mult pretuit deoarece s-a realizat prin pierdere de multe vieti omenesti!O surpriza ne-au facut 3 dintre tinerii teologi familiarizati cu parohia noastra,Ionut,Danut si Marian,tineri cu foarte multi ani de acasa si cu voci de aur,care au inaltat trairea noastra sufleteasca la cel mai inalt rang prin frumoasele lor cantari!Ziua s-a incheiat cu traditionalul,,La Multi ani",fiecare gustand cate ceva din jertfa de multumire adusa,iar parintele paroh,ca de fiecare data,a primit din partea celor prezenti numeroase daruri de suflet,drept pentru care le Multumim!!!Am dovedit inca o data ca suntem o familie sub acoperisul aceleiasi Case,familia Parohiei Plesani!!!